به گزارش گروه سیاسی برنا، وزیر اقتصاد در خصوص آیا هدف آمریکایی‌ها برای اقدام علیه سپاه تحت فشار قرار دادن فعالیت‌های اقتصادی سپاه است، گفت: این ادعاها گزاف و بیهوده است. مگر می‌شود ۴۰ یا ۶۰ درصد اقتصاد کشور دست سپاه باشد؟ اگر ارقام‌هایی که اینها می‌گویند را جمع بزنید، به ۳ تا ۴ درصد می‌رسید. در برخی آمارها هم می‌گویند ۸۰ درصد اقتصاد در اختیار دولت است.

وزیر اقتصاد ادامه داد: امروز حوزه خدمات، کشاورزی و صنعت کشور عمدتاً در اختیار بخش خصوصی است، بنابراین نباید به آمارهایی که آمریکایی‌ها می‌دهند اعتماد کرد. سپاه وظیفه اش حفاظت از انقلاب اسلامی و مرزهای کشور است.

دژپسند گفت: مردم چهل سال است که با سپاه زندگی می‌کنند و یک رابطه دوطرفه میان ملت و سپاه پاسداران وجود دارد. اقتصاد ما هم یک اقتصاد متزلزل نیست که با این اقدام از سوی آمریکایی‌ها آسیب ببیند.

او بیان کرد: امروز دیگر بانک‌های نظامی هم نداریم و تمامی مؤسسات مالی مربوط به نهادهای نظامی در یک بانک دولتی ادغام می‌شوند، بنابراین دیگر نیروهای مسلح، مؤسسات مالی ندارند.

وی با اشاره به فعالیت‌های قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا گفت: قرارگاه خاتم به عنوان یک پیمانکار طرح‌هایی را انجام می‌دهد و در این مسیر گاهی برای وصول مطالباتش واگذاری‌هایی انجام می‌شود که این واگذاری‌ها در نهایت به بخش خصوصی سپرده می‌شود.

او با اشاره به تسهیلات وزارت اقتصاد برای خسارت دیدگان سیل اخیر، گفت: مودیان مالیاتی که خسارت آنها بیش از ۵۰ درصد بود بدهی مالیاتی آنها بخشوده می‌شود.

وزیر اقتصاد گفت: مصوبه کلی دیگر که ابلاغ کردیم آن است که تمام اشخاصی که کمک نقدی به مناطق سیل زده انجام می‌دهند، کمک‌های نقدی آنها جزو هزینه‌های قابل قبول مالیاتی به حساب آید.

دژپسند افزود: علاوه بر اینها دیروز من یک تفویض اختیاری هم به گمرک کردم و آن اینکه تمام محموله‌هایی که از خارج برای هلال احمر و کمک به زلزله‌زدگان ارسال می‌شود را با اختیار تام ترخیص کنند.

او گفت: تأمین اعتبار از طریق تنخواه از اوایل سال آغاز شده که در خصوص گلستان و مازندران به موقع پرداخت و واریز شد و بعد از آن برای بقیه استان‌ها نیز ادامه یافت.

وی افزود: بعد از مصوبه جامع دولت برای بقیه استان‌ها به تدریج متناسب با شرایط استان‌ها پرداخت‌ها در حال انجام است.

وزیر اقتصاد گفت: بخش سوم پرداخت تسهیلات بانکی است که دولت ارقامی را با نرخ ترجیحی ۵ درصد در نظر گرفته و مابقی را دولت از بودجه عمومی پرداخت می‌کند.

وزیر اقتصاد با اشاره به ضرورت هوشیاری مردم در شرایط اقتصادی فعلی گفت: بازار ارز به ویژه بازار غیررسمی امروز یک بازار پر خطر است و مردم نباید تن به این شرایط پر ریسک دهند، زیرا ممکن است برای آن‌ها تبعات منفی داشته باشد.

وی با اشاره به ظرفیت‌های خالی زیادی که در کشور در بخش اقتصاد وجود دارد گفت: می‌توان این ظرفیت‌ها را به بهره برداری رساند و با افزایش نرخ تولید اشتغال را افزایش داد.

وی گفت: اگر امسال خسارت سیل نبود مازاد تولید گندم نسبت به مصرف داشتیم و هم اکنون نیز امیدواریم که نیاز به واردات نداشته باشیم، چون بارش‌ها برای بخش کشاورزی خوب بوده است.

دژپسند گفت: برای واردات مواد اولیه در بخش صنعت تدابیری اندیشیده شده تا تولید دچار آسیب نشود و این موضوع را با جدیت بیشتر رصد می‌کنیم.

وزیر اقتصاد در باره به دیدگاه‌های مختلف برای استفاده از ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: این‌ها در حال بررسی است، اما رئیس جمهور معتقد است هر گونه تغییر سیاست ارزی مبنی بر این است که رفاه مردم آسیب نبیند.

دژپسند گفت: در جلسه‌ای که با بانک‌های دولتی داشتیم از آن‌ها خواستم در اعطای تسهیلات دریغ نکنند و بتوانند سرمایه‌گذاری‌ها را در بخش تولید تقویت کنند. سازمان امور مالیاتی، بانک‌ها و بیمه‌ها کاملاً آمادگی دارند تا برای رونق تولید از همه امکانات استفاده کنند تا امسال سال خوب داشته باشیم.